Księgowość przedstawia nowe obowiązki płatnika w 2020 roku

W ciągu ostatnich miesięcy zaszło sporo zmian w przepisach, które dotyczą prowadzenia i sposobu rozliczania własnej działalności gospodarczej. Jeżeli zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu lub wracasz do niego po latach, księgowość zapozna Cię z najważniejszymi zmianami prawno – księgowymi.

Księgowość informuje o niższych podatkach, lecz wyższych pensjach i składkach ZUS

Wzrost minimalnego wynagrodzenia aż o 350 zł ( z 2250 zł. do 2600 zł. brutto) to jedna z największych zmian dla osób posiadających własną firmę. Oczywiście pociąga to za sobą wzrost minimalnej stawki godzinowej dla umowy – zlecenia z 14,70 do 17 zł. Niestety, osoby prowadzące działalność nie skorzystają na wzroście płac, ze względu na wzrost wysokości składek na ubezpieczenie społeczne. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z preferencyjnych stawek ZUS zapłacą ok. 15,6 % więcej, a dłużej działający na rynku ok. 10%. Dobrą wiadomością jest wejście w życie od 1. lutego 2020 roku ustawy podwyższającej wysokość obrotów firm, które są uprawnione do „małego ZUS-u”z 78 tys. do 120 tys. za rok ubiegły ( czas na złożenie wymaganych dokumentów minął 28.lutego).

Wszystkie podatki na jeden rachunek

Od 1. stycznia 2020 wprowadzono mikrorachunek podatkowy, mający na celu ułatwienie i usprawnienie w rozliczeniach z urzędem skarbowym. Każdy z podatników otrzymuje indywidualny, odgórnie nadany numer konta, na który wpłaca się wszelkie należne podatki:

  • PIT
  • CIT
  • VAT

a także wszelkie nieopodatkowane należności, które stanowią dochód dla budżetu państwa.

Mikrorachunek podatkowy sprawdzisz korzystając z generatora lub otrzymasz go w dowolnym urzędzie skarbowym.

Biuro rachunkowe przypomina o zmianach w wystawianiu FV do rachunku

Od nowego roku wprowadzono zakaz wystawiania FV do paragonów bez numeru NIP. Ma to w założeniu zapobiec wystawianiu tzw. pustych faktur, co z kolei prowadzi do uszczelnienia systemu podatkowego. Kiedy sprzedaż zostanie zaewidencjonowana w kasie fiskalnej i dopiero wtedy przedsiębiorca zażyczy sobie wystawienia FV na podstawie paragonu bez numeru NIP, to sprzedawca musi odmówić. W przeciwnym wypadku zostanie na niego nałożona kara w wysokości 100% należnego podatku VAT, czyli zapłaci VAT podwójnie. Dlatego chęć otrzymania FV należy zgłaszać sprzedawcy przed podliczaniem towaru.

Papier odchodzi do lamusa

Początek tego roku to również początek wymiany tradycyjnych kas fiskalnych na kasy online, które wysyłają dane o każdej transakcji do Krajowej Administracji Skarbowej. Kasy te są już wymagane w sektorze motoryzacyjnym, a do czerwca 2020 roku muszą pojawić się w restauracjach. Do końca 2020 roku papierowe paragony wyjdą z użytku w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i gabinetach stomatologicznych. Całkowicie znikną z obiegu do końca 2022 roku.

Księgowość zapozna Cię ze szczegółami

Bez względu na to, czy jesteś początkującym biznesmenem, czy już rekinem biznesu, z pewnością wolisz zająć się planowaniem strategii rozwojowej firmy, niż plątać się w skomplikowanych przepisach i ustawach oraz żmudnych obliczeniach. Nasze biuro rachunkowe w Krakowie oferuje kompleksowe usługi w zakresie księgowości, kadr, doradztwa biznesowego oraz podatków.

Ciasteczka i polityka prywatności