Obsługa kadrowa opowie Ci o zmianach w Kodeksie pracy

Z dniem 1 stycznia 2020 roku zmieniły się niektóre przepisy prawa pracy. Jednym z nich jest znaczny wzrost płacy minimalnej na umowę o pracę, a także stawki godzinowej dla pracowników mających umowę zlecenie. Dla pracodawców oznacza to przygotowanie aneksów do istniejących już umów oraz przedstawienie im pracobiorcom. Wspomóc ich w tym może obsługa kadrowa.

Liczne zmiany już w roku poprzednim

Modyfikacje Kodeksu pracy odczuwalne były już w 2019 roku – przełomowym w tej kwestii. Uregulowano niejasne do tej pory przepisy, a także dodano całkowicie nowe. Do tych najważniejszych zaliczają się te dotyczące, m.in. wydawania świadectwa pracy przez pracodawcę, mobbingu, a także zakresu osób, którym przysługuje urlop macierzyński i rodzicielski. W ubiegłym roku zapowiedziano także liczne zmiany na nadchodzący 2020. Jedna z nich, długo wyczekiwana przez wiele osób, weszła w życie 1 stycznia.

Wyższe wynagrodzenie dla pracownika

O wyższej podstawie pensji Rząd mówił od wielu lat. Ponadto temat ten w dalszym ciągu interesuje społeczeństwo. Dotychczas pracownik mający umowę o pracę zarabiał minimum 2250 zł brutto. Z kolei stawka godzinowa dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie wynosiła 14.70 zł. Nowy rok przyniósł więc zmiany w tych kwotach. Stawka godzinowa wzrosła do 17 zł, a pensja dla osób pracujących na umowę o pracę do 2600 zł brutto. Oznacza to aneksy do istniejących już umów, których przygotowaniem w firmach najczęściej zajmuje się obsługa kadrowa.

Co nie ma wpływu na wypłatę?

Zmiany nie kończą się jednak na kwocie wynagrodzenia. Obliczając jej wysokość, od tej pory pod uwagę nie będzie brany dodatek za staż pracy. Ponadto w dalszym ciągu z wynagrodzenia wyłączone będą kwestie, takie jak:

  • dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej,

  • nagroda jubileuszowa,

  • wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych (dodatkowych),

  • odprawa pieniężna związana z przejściem na emeryturę lub rentę (z tytułu niezdolności do pracy).

Obsługa kadrowa – czym jeszcze zajmuje się w firmie?

Zaufana i doświadczona obsługa kadrowa jest dużą pomocą dla pracodawcy. Zarówno małe, jak i duże firmy wymagają czasu oraz zaangażowania. W związku z tym osoby pracujące w działach osobowych muszą być na bieżąco z wszelkimi sprawami, dotyczącymi kwestii pracowniczych. Do ich obowiązków należy, m.in. przygotowywanie umów dla nowo zatrudnionych pracowników, prowadzenie akt osobowych, obliczanie i sporządzanie list płac, rozliczanie świadczeń niepieniężnych oraz wiele innych. Nasze biuro rachunkowe Kraków w swojej ofercie posiada dwa pakiety obsługi kadrowej: podstawowy i rozszerzony.

Współpraca biznesowa z naszym biurem

Firma rozwija się najlepiej wtedy, kiedy wszyscy, zarówno właściciel, klienci, jak i pracownicy są zadowoleni z jej działalności. W jej prowadzeniu pomóc może biuro rachunkowe, które zajmie się kwestiami dotyczącymi podatków czy finansów. Zdecyduj się na doradztwo podatkowe dla firm oraz zobacz, co jeszcze możemy Ci zaproponować. Zapraszamy!

Ciasteczka i polityka prywatności