Nowy rok, nowe przepisy. Wybierz doradztwo podatkowe

Wraz z nadejściem nowego roku w życie wchodzi wiele nowych regulacji prawnych. Część z nich dotyka zarówno dużych, jak i małych przedsiębiorców. Aby uniknąć kar i błędów w rozliczeniach decydują się często na doradztwo podatkowe. W chwili obecnej obowiązuje nas już m.in. redefinicja sposobu wystawiania faktur. Możemy również uzyskać dostęp do indywidualnego rachunku podatkowego. Jakie jeszcze nowości czekają na nas w nadchodzącym czasie?

 

Obostrzenia dotyczące wystawiania faktur

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązywać zaczęły istotne zmiany, które dotyczą wystawiania faktur na podstawie paragonu. Do tej pory nie było z tym żadnego problemu, a przedsiębiorcy często korzystali ze wspomnianej możliwości. Dzięki temu zakupione produkty i  materiały mogli doliczyć do kosztów prowadzenia działalności.
Po nowelizacji przepisów paragon może być podstawą do wystawienia faktury tylko w sytuacji, kiedy znajduje się na nim NIP nabywcy. Niezastosowanie się do nowej regulacji grozi karą opiewającą nawet na 100% kwoty należnego podatku.

 

Wprowadzenie indywidualnego rachunku podatkowego

W 2020 r. wprowadzony został również indywidualny rachunek podatkowy, nazywany mikrorachunkiem podatkowym. Każdy płatnik może wygenerować go na stronie www.podatki.gov.pl. Jest to spore ułatwienie. Do tej pory PIT, CIT i VAT musiały być wpłacane na osobne konta należące do właściwych urzędów skarbowych. Jeśli więc np. zmiana miejsca zamieszkania lub siedziby wiązała się również ze zmianą właściwości urzędu, opłata musiała być  skierowana na inny numer konta.  Z kolei dzięki indywidualnego rachunkowi, możemy uregulować wszystkie należności podatkowe za jednym razem.

 

Likwidacja deklaracji VAT

Obowiązujące dotychczas formularze deklaracji VAT zastąpi jednolity plik JPK_VAT.  Składa się on z dwóch części: deklaracji i ewidencji. Dla podatników rozliczający się w systemie miesięcznym przygotowano JPK_VAT7M, a w systemie kwartalnym JPK_VAT7K. Duzi przedsiębiorcy będący płatnikami VAT zaczną składać nowy plik od 1 kwietnia 2020 r. Pozostali vatowcy zrobią to 3 miesiące później – 1 lipca 2020 r. Wprowadzone rozwiązanie ma ułatwiać dokonywanie rozliczeń z urzędem skarbowym, a jego forma została opracowana po konsultacji z przedsiębiorcami. Mimo to pojawiają się liczne pytania i wątpliwości. Można je rozwiać, korzystając np. z doradztwa podatkowego.

 

Jakie jeszcze zmiany przyniesie 2020 rok?

Planowanych (i już wprowadzonych) zmian jest naprawdę sporo. Należą do nich m.in. nowe zasady składania wniosków o wszczęcie procedury wzajemnego porozumiewania się (MAP) czy nowa matryca VAT. Wiele  nowelizacji jest korzystnych dla przedsiębiorców. Muszą się jednak liczyć również z obciążeniami, tj. sankcje za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących Split-paymentu czy nowych zasad wystawiania faktur. Doradztwo podatkowe może pomóc w uniknięciu nieprzyjemności.

 

Doradztwo podatkowe – skorzystaj z pomocy specjalistów

Śledzenie i wdrażanie na bieżąco nowych regulacji jest zajęciem czasochłonnym. Osoby nieposiadające odpowiedniego wykształcenia często popełniają również elementarne błędy. Aby ich uniknąć, warto skorzystać z doradztwa podatkowego.
Biuro rachunkowe ZYSK posiada zespół wykwalifikowanych specjalistów, którzy wprowadzą Cię w nadchodzące zmiany i doradzą wybór najkorzystniejszych rozwiązań prawnych. Zajmujemy się również m.in. prowadzeniem ksiąg podatkowych, ewidencji oraz sporządzaniem deklaracji i zeznań podatkowych. Jeśli chcesz mieć pewność, że prawidłowo się rozliczasz lub potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, skontaktuj się z nami!

Ciasteczka i polityka prywatności