Dla kogo mały ZUS? Wyjaśnia doradca podatkowy Kraków

Od 1 lutego 2020 roku obowiązują nowe zasady odnośnie do tzw. małego ZUS-u. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla najmniejszych firm, z którego obecnie będzie mogła skorzystać jeszcze większa liczba przedsiębiorców — zmieniono przepisy na ich korzyść. Od tej pory składki mają być liczone proporcjonalnie od dochodu oraz niższe o kilkaset złotych miesięcznie. Warunkiem skorzystania z tej możliwości jest jednak terminowe złożenie zgłoszenia. W jego przygotowaniu może pomóc Ci doradca podatkowy Kraków.

Czym jest mały ZUS w 2020 roku?

Od poprzedniego roku przedsiębiorcy korzystają z ulgi w opłacaniu składek tzw. małej działalności gospodarczej. Jest to duża zachęta dla osób, które myślą o prowadzeniu własnej firmy. Oznacza niższe składki na ubezpieczenie społeczne – opłacalne maksymalnie przez 36 miesięcy, czyli 3 lata w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia działalności. Do tej pory czerpać zyski mogli z tego właściciele firm, których przychód w poprzednim roku nie przekroczył 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Jednak wraz z nadejściem nowego, 2020 roku, zmieniły się zasady. Dopuszczają do tego przywileju większą liczbę osób. Limit został podwyższony dwukrotnie, a obliczanie składek od lutego będzie liczone proporcjonalnie od dochodu.

Kto może skorzystać z ulgi?

Zasady się zmieniły, ale nadal są proste. Wraz z nadejściem 1 lutego br., w styczniu obowiązywały jeszcze stare reguły, z ulgi skorzystać mogą osoby, które w poprzednim roku nie uzyskały przychodu wyższego niż 120 tys. zł.

Doradca podatkowy w Krakowie podkreśla jednak, że zgodnie z treścią ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 18c), z małego ZUS-u nie mogą skorzystać właściciele firm, którzy:

  • prowadzili w poprzednim roku działalność gospodarczą przez mniej niż 60 dni,

  • korzystają z preferencji w opłacaniu składek,

  • korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej oraz są zwolnieni, jednocześnie, z VAT (na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 o podatku od towarów i usług),

  • wykonują pracę na rzecz byłego pracodawcy.

3 najczęstsze pytania o mały ZUS dla firm

Zmiany w zasadach dotyczących małego ZUS-u wywołały wiele zapytań oraz niedomówień. Do najczęściej zadawanych, według doradcy podatkowego w Krakowie, zaliczają się pytania, tj.:

Jak obliczyć mały ZUS?

Obliczenia można wykonać według ustalonego wzoru, jednak obecnie najwygodniejszym rozwiązaniem, a zarazem najszybszym, jest skorzystanie z kalkulatora na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Gdzie zgłosić?

Przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki, powinni zgłosić się do ulgi, składając w ZUS-ie dokumenty, tj. ZUS ZSWUA (czyli wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUSA/ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla Małego ZUS: 05 90 lub 05 92).

Jaki jest termin zgłoszenia?

Osoby, które chcą skorzystać z małego ZUS-u, powinny dostarczyć dokumenty do 2 marca.22

Doradca podatkowy Kraków pomoże Ci złożyć wniosek

Prowadzisz własną działalność gospodarczą i chcesz skorzystać z małego ZUS-u? W załatwieniu formalności pomoże Ci nasze biuro rachunkowe, które świadczy usługi w ramach doradztwa podatkowego dla firm. Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów, uzgodnij dogodny termin spotkania i dopytaj o szczegóły, które Cię interesują.

 

Ciasteczka i polityka prywatności