Tarcza antykryzysowa to ustawy, które weszły w życie 1 kwietnia 2020 roku i mają na celu wsparcie polskiej gospodarki dotkniętej kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa. Swoim zakresem obejmują m.in. zwolnienie mikrofirm ze składek ZUS, świadczenia postojowe, dofinansowanie do pensji pracowników, a także ochronę konsumentów przed nadmiernym wzrostem cen. Biuro rachunkowe przybliża najważniejsze rozwiązania dla przedsiębiorców i pracowników.
Zwolnienie ze składek ZUS to jedno z rozwiązań proponowanych przedsiębiorcom, aby złagodzić skutki wprowadzonych ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa. Dla kogo? Dla płatników składek, którzy:
Możliwość częściowego zwolnienia ze składek ZUS uzyskali także przedsiębiorcy zatrudniający od 10 do 49 osób, a zwolnienie dotyczy połowy należnych składek.
Umożliwia ona pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej np. podatków, składek czy kosztów wynajmu lokalu. Wysokość udzielanej pożyczki wynosi do 5000 zł. i jest wypłacana jednorazowo. Na wniosek przedsiębiorcy, pożyczka może zostać umorzona, jeśli pracodawca nie zmniejszy stanu zatrudnienia przez 3 miesiące od dnia jej dzielenia.
Obroty Twojej firmy znacznie się obniżyły? Złóż wniosek o dofinansowanie!
Ustawa przewiduje również możliwość skorzystania z dofinansowania części kosztów prowadzania działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów w wyniki pandemii koronawirusa. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od udokumentowanych spadków obrotów:
Jak informuje biuro rachunkowe, dofinansowanie jest wypłacane co miesiąc, po złożeniu przez przedsiębiorcę oświadczenia o prowadzeniu działalności w danym miesiącu, za który dofinansowanie jest wypłacane.
Jak podkreśla księgowość Kraków, osoby samozatrudnione i pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych również nie zostaną bez pomocy. Chcąc uzyskać świadczenie postojowe, należy wykazać obniżenie przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o co najmniej 15 proc. od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc i nie może być wyższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Niezbędnym warunkiem jest również zarejestrowanie działalności przed 1 lutego 2020 r.
Wyżej opisane rozwiązania pomocowe, to tylko niektóre z dostępnych. W labiryncie skomplikowanych ustaw i przepisów trudno samemu odnaleźć najlepsze możliwości skorzystania z pomocy w tych trudnych czasach. Tym bardziej zachęcamy do współpracy z naszym biurem rachunkowym, gdzie prowadzimy doradztwo finansowe dla firm. Nasi pracownicy na bieżąco monitorują wszelkie zmiany w obrębie Tarczy Antykryzysowej i z pewnością znajdą najkorzystniejsze sposoby na uzyskanie pomocy dla Twojej firmy. Nie czekaj dłużej, skontaktuj się z naszym biurem i dowiedz się, jakie masz możliwości! Postaw na fachową i rzetelną współpracę z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci przejść przez kryzys obronną ręką!