1 stycznia tego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące VAT. Nowe prawo ma ukrócić nadużycia z wykorzystaniem tzw. pustych faktur, wystawionych na podstawie paragonów. Firmy powinny dokładnie przyjrzeć się, jak wystawiają paragony. Księgowość zwraca uwagę, że numer NIP nabywcy nie może znajdować się w stopce wydruku z kasy.
Sprzedawcy mogą wystawiać FV do paragonu, jeśli wydruk z kasy zawiera NIP nabywcy. Jednak, jak się okazuje, nie jest obojętne, w jakim miejscu się on znajduje. Jeśli numer znajdzie się w stopce, firma nie może wystawić faktury. Jak podaje „Rzeczpospolita” – w takim przypadku sprzedawca mógłby narazić się na kary. Taką odpowiedź otrzymała spółka handlująca produktami spożywczymi, odzieżą oraz chemią gospodarczą, która nie ma technicznej możliwości umieszczenia numeru NIP w fiskalnej części paragonu. Jak dodaje biuro rachunkowe, firma ta chciała mieś pewność, czy w tej sytuacji spełnia warunki nowych przepisów.
W informacji zwrotnej firma otrzymała odpowiedź, że umieszczanie numeru NIP w stopce jest nieprawidłowa. W uzasadnieniu, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podkreślił, że zamieszczanie konkretnych informacji na paragonie, nie jest przypadkowa. NIP powinien obowiązkowo znajdować się w części fiskalnej, przed logo i numerem unikatowym, umieszczonymi w ostatniej linii wydruku z kasy. Księgowość potwierdza, że taki wymóg został wprowadzony w rozporządzeniu ministra przedsiębiorczości i technologii z dnia 28. maja 2018 roku. Tak więc, umieszczenie NIP nabywcy w stopce nie spełnia kryteriów określonych w art. 106 ust. 5 ustawy o VAT. „Wnioskodawca będzie miał obowiązek wystawić fakturę VAT bez konieczności ewidencjonowania tej sprzedaży na kasie rejestrującej” – dodaje dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Obowiązek dodawania numeru NIP nabywcy na paragonie ma na celu wyeliminowanie nadużyć w zakresie wystawiania tzw. pustych faktur. Doradztwo podatkowe wyjaśnia, że chodzi o sytuacje, kiedy na podstawie uzyskanych od innych podmiotów paragonów, firmy zwracają się z żądaniem wystawienia faktur. Chociaż w rzeczywistości nie dokonywały takich transakcji. Po otrzymaniu FV nieuczciwi przedsiębiorcy mogli odliczyć podatek VAT, a tym samym obniżyć należny podatek z tytułu PIT.
Jeśli właściciel firmy nie zastosuje się do nowych przepisów i, pomimo braku numeru NIP nabywcy na paragonie, wystawi fakturę, zostanie ukarany 100% sankcją. W praktyce oznacza to, że sprzedający będzie musiał dodatkowo pokryć wysokość 100% podatku VAT, który został wykazany na fakturze. Jak podkreśla biuro rachunkowe Kraków, w rezultacie przedsiębiorca będzie zobowiązany do zapłacenia podwójnej kwoty należnego podatku VAT.