Księgowość przestrzega firmy w sprawie paragonów i faktur

1 stycznia tego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące VAT.  Nowe prawo ma ukrócić nadużycia z wykorzystaniem tzw.  pustych faktur, wystawionych na podstawie paragonów.  Firmy powinny dokładnie przyjrzeć się, jak wystawiają paragony. Księgowość zwraca uwagę, że numer NIP nabywcy nie może znajdować się w stopce wydruku z kasy.

Księgowość podkreśla, że miejsce numeru NIP na paragonie ma znaczenie

Sprzedawcy mogą wystawiać FV do paragonu, jeśli wydruk z kasy zawiera NIP nabywcy. Jednak, jak się okazuje, nie jest obojętne, w jakim miejscu się on znajduje. Jeśli numer znajdzie się w stopce, firma nie może wystawić faktury. Jak podaje „Rzeczpospolita” – w takim przypadku sprzedawca mógłby narazić się na kary.  Taką odpowiedź otrzymała spółka handlująca produktami spożywczymi, odzieżą oraz chemią gospodarczą, która nie ma technicznej możliwości umieszczenia numeru NIP w fiskalnej części paragonu. Jak dodaje biuro rachunkowe, firma ta chciała mieś pewność, czy w tej sytuacji spełnia warunki nowych przepisów.

Zaskakująca odpowiedź dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

W informacji zwrotnej firma otrzymała odpowiedź, że umieszczanie numeru NIP w stopce jest nieprawidłowa. W uzasadnieniu, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podkreślił, że zamieszczanie konkretnych informacji na paragonie, nie jest przypadkowa. NIP powinien obowiązkowo znajdować się w części fiskalnej, przed logo i numerem unikatowym,  umieszczonymi w ostatniej linii wydruku z kasy. Księgowość potwierdza, że taki wymóg został wprowadzony w rozporządzeniu ministra przedsiębiorczości i technologii z dnia 28. maja 2018 roku. Tak więc, umieszczenie NIP nabywcy w stopce nie spełnia kryteriów określonych w art. 106 ust. 5 ustawy o VAT. „Wnioskodawca będzie miał obowiązek wystawić fakturę VAT bez konieczności ewidencjonowania tej sprzedaży na kasie rejestrującej”   – dodaje dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Rachunkowość wyjaśnia, w jakim celu wprowadzono nowe przepisy?

Obowiązek dodawania numeru NIP nabywcy na paragonie ma na celu wyeliminowanie nadużyć w zakresie wystawiania tzw. pustych faktur. Doradztwo podatkowe wyjaśnia, że chodzi o sytuacje, kiedy na podstawie uzyskanych od innych podmiotów paragonów, firmy zwracają się z żądaniem wystawienia faktur. Chociaż w rzeczywistości nie dokonywały takich transakcji. Po otrzymaniu FV nieuczciwi przedsiębiorcy mogli odliczyć podatek VAT, a tym samym obniżyć należny podatek z tytułu PIT.

 Jakie konsekwencje grożą za nieprzestrzeganie tego przepisu?

Jeśli właściciel firmy nie zastosuje się do nowych przepisów i, pomimo braku numeru NIP nabywcy na paragonie, wystawi fakturę, zostanie ukarany 100% sankcją. W praktyce oznacza to, że sprzedający będzie musiał dodatkowo pokryć wysokość 100% podatku VAT, który został wykazany na fakturze. Jak podkreśla biuro rachunkowe Kraków, w rezultacie przedsiębiorca będzie zobowiązany do zapłacenia podwójnej kwoty należnego podatku VAT.

Ciasteczka i polityka prywatności