Doradztwo podatkowe – jak zarządzać ryzykiem?

Przepisy podatkowe stale się zmieniają, a wymagania wobec podatników rosną. Nieznajomość prawa jest dużym utrudnieniem zwłaszcza dla przedsiębiorców wobec, których urząd skarbowy może wysunąć konsekwencje takie jak sankcje, odsetki czy odpowiedzialność karną. Jak się okazuje, jedną z kluczowych kwestii jest świadomość co do zagrożeń podatkowych związanych z prowadzeniem własnej firmy lub działalności w danej branży. W efektywnym zarządzaniu przedsiębiorstwem pomoże Ci doradztwo podatkowe, które dotyczy m.in. zarządzania ryzykiem podatkowym.

Doradztwo podatkowe, czyli klucz do zrozumienia przepisów

Dla osób, które na co dzień nie mają do czynienia z prawem podatkowym, może być ono niejasne oraz trudne do zrozumienia. Mylna interpretacja przepisów przez przedsiębiorców oraz ich pracowników może przyczynić się do wzrostu ryzyka podatkowego, a co za tym idzie – do kłopotów, które może mieć i właściciel, i firma. Coraz częściej jednak przedsiębiorcy korzystają z usług doradców, którym powierza się wszelkie sprawy firmy związane z podatkami. Ich działania w dużej mierze dotyczą zarządzania ryzykiem podatkowym, które polega na zminimalizowaniu możliwości wystąpienia tego zjawiska.

Czym jest ryzyko podatkowe oraz jak się nim zarządza?

Ryzyko podatkowe to rodzaj ryzyka biznesowego, które związane jest z występowaniem sankcji oraz z niepoprawnym kierowaniem wydatkami. Dotyczy ono działań podejmowanych w przedsiębiorstwie oraz zaniedbań związanych z regulacjami oraz decyzjami podatnika. Źródło najczęściej dotyczy wewnętrznych działań prowadzonych w firmie. Może być to, chociażby zły obieg dokumentów, błędne funkcjonowanie systemu czy niewiedza pracowników. Brak zarządzania ryzykiem tego typu niesie za sobą określone konsekwencje. Jak tego uniknąć? Najlepszym sposobem jest wykorzystanie wszelkich instrumentów, aby zmniejszyć czynniki powodujące powstanie ryzyka. Zalicza się do tego:

  • obserwacja oraz interpretacja zmieniających się przepisów, czyli prawa podatkowego,

  • wdrożenie systemu zarządzania ryzykiem podatkowym, czyli opracowanie strategii i dostosowanie jej do działalności firmy,

  • odpowiedni podział obowiązków oraz szkolenie pracowników.

Profesjonalne doradztwo podatkowe, które może zapewnić Ci nasze biuro rachunkowe Kraków przyniesie korzyści dla Ciebie i Twojej firmy. Zyskasz uporządkowaną i prowadzoną zgodnie z przepisami podatkowymi dokumentację.

Jakie konsekwencje może przynieść Ci brak zarządzania ryzykiem podatkowym?

Brak zarządzania ryzykiem podatkowym w każdej, zarówno małej, jak i dużej firmie niesie za sobą określone konsekwencje. Mogą mieć charakter finansowy, do których zaliczają się odsetki karne czy utrata przywilejów do ulg oraz karny, który dotyczy odpowiedzialności karno-skarbowej członków zarządu i odpowiedzialności karnej spółki. Konsekwencje związane z brakiem zarządzania ryzykiem mogą mieć także charakter biznesowy, który ma wpływ na obniżenie konkurencyjności produktów, utratę reputacji czy pojawienie się błędów w sprawozdaniach finansowych.

Sprawdź, co możesz zyskać dzięki doradztwu podatkowemu

Profesjonalne doradztwo podatkowe, które możemy Ci zaoferować wyeliminuje lub ograniczy ryzyko podatkowe oraz zapewni stabilną pozycję Twojego przedsiębiorstwa. W ramach współpracy biznesowej z naszym biurem będziesz mógł wybrać między bieżącym a długoterminowym doradztwem. Dużym wsparciem dla Twojego biznesu może być także pakiet naszych usług, do którego zalicza się księgowość, doradztwo biznesowe oraz obsługa kadrowa. Wybierz biuro rachunkowe Zysk i korzystaj z rad profesjonalistów.

 

Ciasteczka i polityka prywatności