Dla kogo mały ZUS plus? Doradztwo finansowe dla firm wyjaśnia

Comiesięczne opłacanie składek ZUS i podatków to poważne obciążenie dla przedsiębiorców. Dotkliwie odczuwają to zwłaszcza firmy o niskich dochodach. Na rozwój firmy, który zwiększy dochody trzeba  cierpliwie czekać. Dla właścicieli firm, którzy dopiero zaczynają swoją działalność istnieją preferencyjne warunki opłacania składek ZUS. Doradztwo finansowe dla firm przypomina, że w 2019 roku wprowadzono możliwość skorzystania z tzw. Małego ZUS, a od 1 lutego 2020 uzupełniono o dodatkowy benefit – Mały ZUS plus. Kto może z niego skorzystać?

Doradztwo podatkowe dla firm podkreśla, że Mały ZUS od przychodu  pozostał bez zmian

Zasady opłacania składek ZUS na preferencyjnych warunkach weszły w życie 1. stycznia 2019  roku. Oczywiście wyznaczone zostały limity dochodów, po przekroczeniu których przedsiębiorca nie mógł skorzysta ć z tej formy opłacania składek. Jak przypomina biuro rachunkowe, w poprzednim roku była to kwota 63000 zł. ( przychód za 2018 rok). W bieżącym roku kwota ta została podniesiona do wysokości 67500 zł. (przychód za 2019 rok). Ponadto płatnik ma obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 90 (05 92). Jeśli przedsiębiorca korzystał z Małego ZUS w 2019 roku i w bieżącym roku dalej spełnia kryteria, nie jest zobowiązany do ponownego dokonania zgłoszenia.

Co zmienia Mały ZUS plus?

1.lutego 2020 roku wszedł w życie nowy, dodatkowy program – nazwany Mały ZUS plus. Będą mogli z niego skorzystać przedsiębiorcy, którzy uzyskali przychód mniejszy niż 120000 zł. Ponadto, muszą oni udowodnić,  że prowadzili swoją działalność w minionym roku przez co najmniej 60 dni. Wnioski o skorzystanie z tej formy płatności składek właściciele firm mogli w tym roku składać do 29. lutego, a w kolejnych latach do końca stycznia.

Nie wszyscy skorzystają z tej ulgi, informuje doradztwo finansowe dla firm

 Do grona beneficjentów tego program, nie będą mogli wejść przedsiębiorcy, którzy:

  • w roku poprzednim prowadzili działalność krócej niż 60 dni
  • jako formę opodatkowania wybrali kartę podatkową i równocześnie korzystali ze zwolnienia z podatku VAT
  • korzystają z innych ulg i warunków preferencyjnych, np.: ulga na start, czy dwuletnia ulga dla nowo powstałych firm
  • wykonywali zlecenia na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym
  • osoby, które w poprzednim roku kalendarzowym prowadziły także pozarolniczą działalność w zakresie, o której mówi art. 8 ust. 6 pkt 2-5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Skorzystaj z pomocy doradztwa podatkowego!

Jeśli czujesz, że prowadzenie księgowości swojej firmy przerasta Twoje możliwości, zgłoś się do fachowców, jakimi są nasi doradcy podatkowi Kraków. Pomożemy Ci przebrnąć przez skomplikowane zawiłości ustawowe i urzędowe. Doradzimy w wielu sprawach przydatnych w prowadzeniu działalności gospodarczej. Zajmiemy się Twoją rachunkowością i obsługą kadrową. A Ty spokojnie będziesz mógł zająć się rozwojem własnejj firmy.

Ciasteczka i polityka prywatności