CIT-8 to jeden z formularzy zeznania podatku dochodowego dla osób prawnych. Jego złożenie daje urzędowi skarbowemu informacje dotyczące przychodów oraz dochodów danej organizacji. Nie jest jednak ono obowiązkowe dla każdego podatnika. Przedsiębiorco, jeżeli Twoja firma kwalifikuje się do jego przedstawienia – może przygotować je dla Ciebie nasza księgowość.
Dotrzymywanie terminów składania formularzy podatkowych dla wielu przedsiębiorców może być kłopotliwe. Podobnie jest ze znajomością przepisów, które często dla osób niezajmujących się tymi kwestiami zawodowo, mogą brzmieć skomplikowanie. W firmach takimi sprawami zajmuje się księgowość – dział odpowiedzialny za kwestie finansowe. Kiedy należy to zrobić?
Zgodnie z przepisami zeznanie CIT składa się po upłynięciu roku podatkowego, który traktowany jest jak rok kalendarzowy. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. Ma on miejsce wtedy, kiedy spółka lub organizacja zaznaczy w swoim statusie lub umowie, iż rokiem podatkowym jest dla niej okres kolejnych 12 miesięcy. Sprawa nieco się komplikuje w chwili, gdy przedsiębiorca dopiero rozpoczął prowadzenie swojej działalności. W takim przypadku pierwszy rok podatkowy liczony będzie od dnia jej rozpoczęcia do końca roku kalendarzowego lub do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.
Jeżeli w określonym czasie (okresie rozliczeniowym) firma nie wykaże przychodów ani kosztów ich uzyskania, nie ma podatku do zapłaty. W takiej sytuacji księgowość powinna przygotować zerowy CIT-8.
Zeznanie podatkowe należy złożyć w ciągu 3 miesięcy od daty zakończenia roku podatkowego. Nie trzeba jednak czekać na decyzję z urzędu po jego złożeniu – nie są one wydawane. Jeżeli jednak zdecydujesz się zrobić to elektronicznie, wtedy przesłane zostanie Ci UPO (urzędowe poświadczenie odbioru).
Każdemu podatnikowi przysługuje także możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego (np. na cel charytatywny, naukowy) oraz z odliczeń od wskazanego dochodu (darowizny np. na cele społeczne). Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli zdecydujesz się na obie opcje, łączna kwota odliczeń nie może przekraczać 10% podatku.
Księgowość Kraków to nie jedyne, co możemy zaproponować przedsiębiorcom. Nasze biuro rachunkowe zajmuje się także doradztwem z zakresu podatków, finansów oraz obsługą kadrową. Dla większej wygody prowadzone przez nas usługi mogą być świadczone przy pomocy wirtualnego biura, w którym przyjmujemy całą korespondencję urzędową. Z naszego wsparcia skorzystać mogą zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa. Jeżeli chcesz, aby prowadzona przez Ciebie firma dołączyła do ich grona – skontaktuj się z nami.