PIT 36 – w jego rozliczeniu pomoże Ci księgowość

Każdy podatnik, który w danym roku osiągnął przychody, ma obowiązek złożyć deklarację podatkową w urzędzie skarbowym. Jej rodzaj zależny jest od wielu przepisów, jednak jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, prawdopodobnie będziesz rozliczać się według PITu 36. Sprawdź, co może zrobić dla Ciebie księgowość i dowiedz się szczegółów na temat deklaracji PIT dla przedsiębiorców.

Księgowość wyjaśnia: kto musi złożyć PIT 36?

Podatkiem dochodowym określa się obowiązkowe świadczenie osób prawnych lub fizycznych na rzecz państwa. Wybór rodzaju rocznej deklaracji podatkowej dokonywane jest według wykonywanej czynności i formy opodatkowania przychodów. W przypadku PITu 36 są to osoby, które:

  • w danym roku podatkowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
  • prowadziły działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.

Warto dodać, że według PITu 36 powinny rozliczać się także osoby, które uzyskały przychody z najmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z podobnych umów, opodatkowanych na ogólnych zasadach. Rozliczeniu tego typu podlegają także Ci, który samodzielnie opłacali zaliczki na podatek, uzyskiwali przychody ze źródeł położonych za granicą lub innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie musiał odprowadzać zaliczek.

Zobacz, w jaki sposób rozliczyć się z urzędem

W większości firm przygotowywaniem i składaniem deklaracji podatkowych zajmuje się dział, taki jak księgowość. Obecnie, ze względu na szybkość i wygodę, robi się to elektronicznie, jednak zdarza się, że biuro rachunkowe przesyła je tradycyjną drogą listowną lub jego przedstawiciele składają PIT osobiście w urzędzie. Trzeba jednak pamiętać, że zeznanie roczne za rok poprzedni trzeba złożyć od 15 lutego do 30 kwietnia.

Ulgi podatkowe – jakie przysługują przedsiębiorcom?

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który w urzędzie skarbowym będzie składał PIT 36 – możesz skorzystać z ulg podatkowych. Są to według przepisów: zwolnienia, odliczenia, obniżki etc. Rozliczając się, pamiętaj o tym, że przysługuje Ci, m.in.: ulga internetowa, rehabilitacyjna, prorodzinna, dla krwiodawców, na nowe technologie, odsetkowa, darowizny kościelne, darowizny na cele pożytku publicznego, zwrot niezależnie pobranych świadczeń, odliczenie składek społecznych oraz zdrowotnych i wpłaty na IKZE. O szczegóły dotyczące ulg podatkowych, zapytaj nasze biuro rachunkowe Kraków.

Księgowość w firmie – czy jest potrzebna?

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z uzupełnianiem obszernej dokumentacji oraz składaniem wielu sprawozdań finansowych. W ich uporządkowaniu pomoże Ci profesjonalna księgowość, na którą możesz zdecydować się, nawiązując współpracę z naszym biurem. Na temat naszej oferty z działu księgowości – podstawowej i rozszerzonej – możesz dowiedzieć się klikając tutaj. Prowadząc Twoją firmę, możemy zająć się także doradztwem podatkowym, finansowym oraz obsługą kadrową. Czekamy na Twoją wiadomość!

 

Ciasteczka i polityka prywatności