Pełna księgowość w firmie – co warto o niej wiedzieć?

Prowadzenie księgowości w firmie wiąże się z wyborem sposobu rozliczania działalności. Jest to niezwykle ważne, bowiem ewidencjonowanie przychodów i kosztów oraz stanu majątku ma wpływ na to, w jaki sposób funkcjonuje przedsiębiorstwo. To dlatego jego wybór powinien być dobrze przemyślany. Pełna księgowość może okazać się filarem podtrzymującym działanie Twojej firmy oraz dać Ci pełny obraz jej działania. Kto może się na nią zdecydować, a kto ma obowiązek to zrobić? I najważniejsze – co możesz dzięki temu zyskać?

Czym jest pełna księgowość?

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek rozliczenia się z operacji gospodarczych swojej firmy. Istnieje kilka form rozliczania się z urzędem skarbowym, a ich wybór w dużej mierze zależy od właściciela danego biznesu. Należy jednak zaznaczyć, że istnieją pewne wyjątki, według których niektóre firmy powinny wybrać formę pełnej księgowości. Odpowiedni wybór może okazać się trudny zwłaszcza dla osób, które stawiają pierwsze kroki na rynku lub po prostu nie mają dostatecznej wiedzy na ten temat. Jedną z opcji, na którą możesz się zdecydować jest pełna księgowość, czyli bardzo precyzyjny i dokładny system ewidencyjny. Rodzaj tej księgowości polega na, m.in. rejestrowaniu dochodów i przychodów, wyliczaniu zobowiązań podatkowych czy prowadzeniu pełnej dokumentacji firmy. Dzięki tak szczegółowym oraz zaawansowanym działaniom, właściciel firmy, czyli w tym przypadku Ty, może uzyskać pełen obraz sytuacji, w jakiej znajduje się jego przedsiębiorstwo.

Kto może się na nią zdecydować, a kto powinien?

Forma rozliczania się z urzędem może być dowolna, jednak nie dla każdego. Pełną księgowość może dobrowolnie prowadzić każda firma, lecz niektóre mają taki obowiązek. Wszystko zależne jest od przychodów, jakie przynosi dane przedsiębiorstwo. Kto ma obowiązek się na nią zdecydować? Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, których przychód netto za ubiegły rok przyniósł w polskiej walucie równowartość co najmniej 2 000 000 euro. Warto zaznaczyć, że pełna księgowość to skomplikowany system ewidencyjny, dlatego prowadząc własną działalność warto skorzystać z usług biura rachunkowego. W ten sposób zyskasz pewność, że wszystkie sprawy związane z finansami Twojego przedsiębiorstwa są prowadzone starannie i dokładnie.

Zobacz, co może dać Ci pełna księgowość

Pełna księgowość, choć jest skomplikowanym procesem, może zapewnić Tobie i Twojej firmie wiele korzyści. Prowadzenie ksiąg rachunkowych pozwala na:

  • pozyskanie informacji o wszystkich transakcjach w firmie,

  • monitorowanie zmian zachodzących w finansach firmy,

  • pozyskanie informacji o kondycji finansowej przedsiębiorstwa,

  • przeprowadzenie dokładnej analizy dotyczącej zysków i strat,

  • uzyskanie informacji, które pomogą w poprawie kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

Jest to możliwe dzięki działaniom biura rachunkowego, do których zalicza się prowadzenie ksiąg rachunkowych, prowadzenie ewidencji podatkowych, prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, sporządzanie sprawozdań finansowych oraz wiele innych. Nasze biuro rachunkowe Kraków zajmuje się świadczeniem usług księgowych w zakresie podstawowym lub rozszerzonym dla Klientów korporacyjnych, firmowych oraz instytucjonalnych.

Biuro rachunkowe ZYSK poprowadzi Twoją firmę

Jednak pełna księgowość to nie wszystko, co możemy zrobić dla Twojej firmy. Nasze biuro rachunkowe zajmuje się także 3. innymi sektorami, takimi jak: doradztwo podatkowe, doradztwo finansowe oraz obsługa kadrowa. Oznacza to, że z naszych usług możesz skorzystać w pakiecie lub osobno. Nasi specjaliści czekają na Twoje pytania, dlatego jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej – zapraszamy do kontaktu!

Ciasteczka i polityka prywatności