Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik, zatrudniony w ramach umowy o pracę, ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar wyliczany jest na podstawie stażu pracy oraz lat kształcenia się. W przedsiębiorstwach ewidencją dni wolnych najczęściej zajmuje się obsługa kadrowa. Do jej obowiązków należy prowadzenie dokumentacji oddzielnej dla każdej zatrudnionej osoby. Jeśli posiadasz własną firmę, pomóc Ci w tym mogą specjaliści z naszego biura rachunkowego w Krakowie.
Urlop wypoczynkowy, czyli prawo każdego pracownika
Tak jak wspomnieliśmy, pracownicy zatrudnieni w ramach umowy o pracę mają możliwość wzięcia urlopu wypoczynkowego. Jest to ich prawo, którego nie mogą się zrzec. Pracodawca udziela go w dni, które dla podwładnych są dniami pracy, zgodnie z obowiązującym wymiarem godzinowym. Ich ilość uzależniona jest od doświadczenia zawodowego. Jeżeli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat – przysługuje mu 20 dni na rok. Jeżeli zaś co najmniej 10 lat – ma aż 26 dni urlopu. Jednak to nie wszystko, ponieważ na korzyść pracownika w okres zatrudnienia wliczają się także lata nauki. Stanowi o tym art. 155 Kodeksu pracy, w którym zawarte są szczegółowe informacje.
Obliczeniem urlopu zajmie się obsługa kadrowa
Zatrudniając się w nowej firmie, każdy pracownik chce wiedzieć, ile dni urlopu mu przysługuje. Nie zawsze jest to zaznaczone w umowie, dlatego najczęściej na jego pytania odpowiada obsługa kadrowa, czyli dział zajmujący się ich ewidencją oraz obliczaniem. Jeżeli pracownik zatrudniony jest na pełen etat – najczęściej wszystko jest jasne i zrozumiałe. Sprawy mogą wydawać się skomplikowane w chwili, gdy posada jest mniejsza. W takim przypadku wymiar urlopu ustalany jest proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy danego pracownika. Niepełny dzień urlopu wypoczynkowego zawsze zaokrągla się w górę (do pełnego dnia).
Rewolucja w urlopach, czyli nadchodzące zmiany
20 lub 26 dni – tyle dni urlopu obecnie przysługuje pracownikom. W najbliższym czasie może się to jednak zmienić na ich korzyść. Rewolucje w urlopach zapowiada rząd, który chce wprowadzić zmiany w przepisach. Ilość dni wolnych miałaby wynosić aż 35 dni na cały rok pracy. Nie wiadomo jednak jaka będzie ostateczna decyzja, ponieważ jest to dopiero pomysł. Jeżeli coś się w tej sprawie wyklaruje, nasze biuro rachunkowe niezwłocznie Cię o tym powiadomi.
Obsługa kadrowa – w czym jeszcze może Ci pomóc?
Kadry i płace to dział, który prócz ewidencji urlopów ma jeszcze inne obowiązki. W ramach obsługi Klientów w naszej ofercie znajduje się całościowe wsparcie w zakresie administracji pracowniczej. Dzieli się na dwa pakiety: podstawowy i rozszerzony. Do przykładowych obowiązków pracowników naszego biura należy więc sporządzanie podstawowych dokumentów dotyczących nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, dokonywanie zgłoszeń i wyrejestrowań w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego czy sporządzanie raportów GUS.
Przedsiębiorco! To od Ciebie zależy, na jaki pakiet obsługi kadrowej się zdecydujesz. Jeżeli nie wiesz, która opcja będzie korzystniejsza dla Twojej firmy – skontaktuj się z nami. Umów się na spotkanie z jednym z naszych specjalistów i zacznij współpracę biznesową z najlepszym biurem rachunkowym w Krakowie. Z biurem Zysk.