Nowy pracownik – o szczegóły zadba obsługa kadrowa

W momencie, gdy w firmie pojawia się nowy pracownik pracodawca ma obowiązek wdrożenia go w sprawy biznesowe. Ważne jest nie tylko zapoznanie go ze specyfiką przedsiębiorstwa, ale także ze współpracownikami. Nie można zapomnieć również o uzupełnieniu wszystkich wymaganych dokumentów. W ich skompletowaniu pomoże Ci obsługa kadrowa, która dopilnuje, aby wszystko zostało zrobione według obowiązujących przepisów, czyli zgodnie z prawem.

Wdrożenie pracownika – czy ma znaczenie?

Właściwe przygotowanie pracownika do pracy najczęściej należy do obowiązków szefa lub osoby przez niego wyznaczonej. Niemal w każdej firmie nowe osoby w pierwszych dniach przechodzą szkolenia, aby móc poprawnie wykonywać swoją pracę. Nie bez znaczenia jest także oprowadzenie po firmie czy zapoznanie się z kierownictwem oraz innymi pracownikami. Jednak zanim to nastąpi należy dopilnować wypełnienia podstawowych dokumentów, m.in. kwestionariusza osobowego dla pracownika. W ich przygotowaniu może pomóc Ci profesjonalna obsługa kadrowa. Dzięki temu Ty, jako szef zaoszczędzisz czas i zyskasz pewność, że wszystko zostanie dobrze zorganizowane.

W przygotowaniu dokumentów pomoże Ci obsługa kadrowa

Choć wypełnienie dokumentów wydaje się łatwym zadaniem, to ważne jest ich odpowiednie przygotowanie. Wszystko zależne jest od formy nawiązywanej współpracy, czyli rodzaju umowy. Osobę zatrudnioną na umowę o pracę będą obowiązywały inne zasady, niż pracownika, który podejmuje pracę w ramach zlecenia czy umowy o dzieło. W firmach, tych małych i dużych, najczęściej zajmuje się tym obsługa kadrowa. To na osobach pracujących w działach osobowych spoczywa obowiązek załatwiania wszelkich formalności związanych z przyjęciem nowego pracownika. Jest to, m.in. sporządzenie umowy, wydanie skierowania na badania lekarskie czy sporządzenie kwestionariusza osobowego.

Nie zapomnij o zgłoszeniu pracownika do ZUSu

Zatrudnienie nowego pracownika wiąże się także ze zgłoszeniem tego faktu do ZUSu. Według obowiązujących przepisów należy zrobić to do siedmiu dni od daty nawiązania stosunku pracy. W przypadku, gdy tak się nie stanie – konsekwencje ponosi pracodawca, nie zaś pracownik. Mogą być to kary pieniężne, przykładowo obowiązek zapłacenia składek wraz z odsetkami. Niezgłoszenie ubezpieczenia jest również wykroczeniem z artykułu 98 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Warto pamiętać, że obowiązkowemu ubezpieczeniu w ZUSie podlega także każda osoba, której umowa zlecenie jest jedyną formą zatrudnienia. Wyjątkiem są osoby uczące się do ukończenia 26 lat.

Zyskaj zorganizowaną firmę

Podstawą prężnie rozwijającej się firmy jest dobra organizacja. Zapewnić Ci ją może nasze biuro rachunkowe Kraków, które zajmuje się nie tylko prowadzeniem kadr, ale także księgowością, doradztwem podatkowym czy doradztwem finansowym. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który ceni sobie dokładność i profesjonalizm – skontaktuj się z nami. Od przeszło dziesięciu lat zajmujemy się świadczeniem usług biznesowych na wysokim poziomie, dlatego pomożemy także i Tobie rozwinąć biznes.

 

Ciasteczka i polityka prywatności