Księgowość – na czym polega audyt?

Obecnie w Polsce powstaje coraz więcej firm, które stają się konkurencją dla tych już istniejących. W związku z tym właścicielom, którym zależy na ulepszaniu własnego biznesu zaleca się przeprowadzenie weryfikacji i analizy dotychczasowych działań, czyli audytu. W jego realizacji pomóc może zorganizowana księgowość, którą zapewni Ci nasze biuro rachunkowe. Zobacz, jak wygląda audyt oraz co powinieneś o nim wiedzieć.

Sprawdź, co może zapewnić Ci profesjonalna księgowość

Prowadzenie dokumentacji zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi to trudne i czasochłonne zajęcia. Warto więc powierzyć je specjalistom, którzy posiadają branżową wiedzę oraz doświadczenie. Są nimi księgowi, do których obowiązków należy przede wszystkim sporządzanie sprawozdań finansowych, prowadzenie ewidencji podatkowych, reprezentowanie Zleceniodawcy przed organami publicznymi, ale także przeprowadzanie audytów i kontroli, które mają szczególny wpływ na rozwój biznesu.

Audyt – czym jest i jak przebiega?

Audyt to szczegółowa analiza wszelkich procesów zachodzących w danej firmie. Jego celem jest ocena dotychczasowych działań przedsiębiorstwa, a także wskazanie czynników, które należy poprawić, aby zwiększyć jego wydajność. Nie ma jednak określonych zasad, jak powinien wyglądać dobrze zrealizowany audyt. Najczęściej dostosowuje się go do działalności oraz charakteru biznesu. Może skupiać się na całej firmie lub jej działach. Warto jednak podkreślić, że audyt nie jest rozwiązaniem istniejących już problemów. Może on jedynie wskazać sposób czy narzędzia, które pozwolą je wykluczyć.

Komu zlecić audyt?

Choć teoretycznie audyt wydaje się prosty do zrealizowania, jego przeprowadzenie najczęściej zleca się osobom z zewnątrz firmy. Profesjonalnie zajmują się tym pracownicy biur rachunkowych, a dokładniej działu takiego jak księgowość. Specjaliści niezwiązani z firmą okazują się bardzo pomocni ze względu na swoje neutralne podejście do tematu. Mają większe szanse na dostrzeżenie niemal wszystkich błędów, w przeciwieństwie do osób pracujących w przedsiębiorstwie. Osoby na co dzień wykonujące swoją pracę, którym zleci się audyt, mogą nieumyślnie pominąć istotne czynniki lub je zataić.

Dlaczego warto?

Audyt to sprawdzony sposób na to, aby uzyskać wiele bezstronnych informacji na temat swojego biznesu. Zadaniem tego procesu jest określenie stanu firmy oraz skuteczności jej działań. Ponadto dzięki niemu pracodawca ma możliwość sprawdzenia, w jaki sposób pracownicy wykonują swoją pracę oraz czy przestrzegają ustalonych norm i zasad. I najważniejsze. Przeprowadzenie audytu zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów w firmie oraz daje przewagę nad konkurencją.

Chcesz zlecić specjalistom realizację audytu? Skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym. Zapytaj naszych doradców o szczegóły i poznaj usługi, jakie możemy Ci zaproponować. Jest to księgowość, doradztwo podatkowe, doradztwo finansowe oraz obsługa kadrowa. Współpraca z nami to gwarancja bezpieczeństwa i doskonałej organizacji Twojej firmy. 

 

Ciasteczka i polityka prywatności