Doradztwo podatkowe a wybór formy działalności

Pierwszym krokiem podatnika ku założeniu własnej firmy jest wybór formy działalności gospodarczej. To od niej zależy funkcjonowanie przedsiębiorstwa, czyli m.in. koszty jego założenia, czas rejestracji, wysokość odprowadzanych składek czy chociażby rodzaj księgowości. Jeżeli myślisz o założeniu własnego biznesu, zastanów się nad tym czy chcesz prowadzić go samodzielnie, czy ze wspólnikami. Pomóc Ci w tym może doradztwo podatkowe.

Założenie firmy – w czym pomoże Ci doradztwo podatkowe?

Obecnie coraz więcej osób myśli o założeniu własnego biznesu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Samodzielne zarządzanie własną pracą jest jednym z argumentów, które przesądzają o tej decyzji. Ponadto rynek stale się rozwija, a młodym przedsiębiorcom oferuje się atrakcyjne rozwiązania czy możliwość skorzystania z dofinansowania. Jednak własna firma wymaga nie tylko zaangażowania, ale także dużej wiedzy, która przyda się w trakcie wyboru korzystnej formy działalności gospodarczej. W tym celu przedsiębiorcy chętnie korzystają z pomocy, jaką jest doradztwo podatkowe.

Zanim wybierzesz, zwróć uwagę na szczegóły

Wybór działalności gospodarczej najlepiej zacząć od określenia tego, czy chcesz prowadzić ją samodzielnie czy razem ze wspólnikami. Poszczególne formy różnią się od siebie wieloma kwestiami, do których zalicza się, m.in. odpowiedzialność za zobowiązania. Przykładowo prowadząc jednoosobową działalność – Ty będziesz ponosić konsekwencje za wszystkie decyzje związane z przedsiębiorstwem. Jeżeli jednak wybierzesz jedną ze spółek – może to dotyczyć wszystkich zarządzających lub ich części. Działalności różni także wysokość opodatkowania oraz rodzaj preferowanej księgowości. Różnice odczuwalne są również w kwestii kapitału potrzebnego do założenia własnego biznesu, formy jego reprezentacji oraz rodzaju urzędu, do którego należy zgłaszać sprawy firmowe.

Poznaj formy działalności gospodarczej

Zanim określisz, w jakiej formie chciałbyś prowadzić swoją firmę zapoznaj się z krótką charakterystyką każdej z nich. Do wyboru będziesz miał jednoosobową działalność gospodarczą oraz aż siedem rodzajów spółek. Oto one:

spółka cywilna – jest to jedna z najpopularniejszych form działalności, którą wyróżnia niski koszt rejestracji. W spółce tego typu wszystkie osoby odpowiadają solidarnie.

spółka jawna – wspólnicy w trakcie jej założenia wnoszą własny kapitał. Jej działanie regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych.

spółka partnerska – mogą tworzyć ją jedynie osoby wykonujące wolne zawody.

spółka komandytowa – w spółce tego typu są wspólnicy, tacy jak komandytariusze (którzy ponoszą ograniczoną odpowiedzialność) i komplementariusze (którzy odpowiadają solidarnie i bez ograniczeń własnym majątkiem, kiedy egzekucja spółki jest nieskuteczna).

spółka komandytowo-akcyjna – wspólnikami są komplementariusze, odpowiadający bez ograniczeń własnym majątkiem, kiedy egzekucja spółki jest bezskuteczna, i akcjonariusze, nie ponoszący odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – w tej spółce obowiązkowe jest prowadzenie pełnej księgowości. Przeznaczona jest głównie dla dużych i średnich przedsiębiorstw.

spółka akcyjna – wymaga zaangażowania dużego kapitału. Do jej zalet zalicza się to, że współakcjonariusze nie odpowiadają własnym majątkiem za zobowiązania spółki

Ograniczenia, czyli o czym powinieneś pamiętać?

Niektóre formy działalności gospodarczej wiążą się z ograniczeniami. Może być to m.in. wymóg rejestracji w narzuconej formie czy zastrzeżenie jej dla konkretnych osób. Przykładem jest spółka partnerska, której wspólnicy muszą być przedstawicielami wolnych zawodów, takich jak adwokat, lekarz, notariusz, tłumacz przysięgły, aptekarz, adwokat, doradca podatkowy oraz wiele innych. W trakcie wyboru formy prowadzenia firmy utrudnieniem może okazać się jej rejestracja. Według prawa niektóre rodzaje działalności należy zarejestrować w KRS, a niektóre w CEIDG.

W zrozumieniu przepisów pomogą Ci oczywiście nasi doradcy podatkowi. Jeżeli masz jakieś pytania,skontaktuj się z nami. Nasze biuro rachunkowe Kraków pomoże Ci w założeniu firmy, a także jej prowadzeniu. Do naszych obowiązków należy również księgowość, doradztwo finansowe oraz obsługa kadrowa. Czekamy na Twój kontakt!

 

Ciasteczka i polityka prywatności