Doradca podatkowy Kraków założy prostą spółkę akcyjną

1 marca 2020 roku w polskim obrocie gospodarczym pojawi się nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej. Jest nią prosta spółka akcyjna (dalej: P.S.A.). Ma ułatwić młodym przedsiębiorcom wejście na rynek pracy oraz prowadzenie firmy. Obecnie popularne stały się tzw. startupy i to dla nich w dużej mierze P.S.A. może okazać się dużą szansą. Przedsiębiorco, jeśli jesteś ciekawy, czym charakteryzuje się spółka tego typu, w zrozumieniu wszystkich przepisów pomoże Ci doradca podatkowy Kraków.

Prosta spółka akcyjna – co to jest?

O prostej spółce akcyjnej można przeczytać w przewodniku stworzonym przez Ministerstwo Rozwoju. Zgodnie z jego treścią, jest to forma prowadzenia działalności gospodarczej, dostosowana do współczesnej gospodarki. Ponadto łączy cechy spółki akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wyróżnia ją brak formalności związanych z jej założeniem, a także nowoczesny mechanizm ochrony wierzycieli spółki. Nie jest to jednak rozwiązanie tylko dla startupów. Wprowadzone przepisy nie ograniczają podmiotów, które mogą prowadzić biznes w tej formie. Nie określono także przedmiotu działalności spółek. Doradca podatkowy w Krakowie zaznacza, że P.S.A. jest możliwością, z której skorzystać może każdy przedsiębiorca.

Doradca podatkowy Kraków wyjaśnia, jak założyć spółkę

Umowę spółki można zawrzeć na dwa sposoby. Pierwszy to ten „tradycyjny”, czyli w formie aktu notarialnego. Drugi oznacza wykorzystanie w tym celu wzorca umowy, udostępnionego przez Internet w systemie teleinformatycznym. Wymaga wypełnianie formularza oraz opatrzenia go podpisem elektronicznym, zaufanym lub osobistym. Jednak do powstania P.S.A. konieczne jest spełnienie czterech przesłanek. Zalicza się do nich:

  • zawarcie umowy spółki – powstaje P.S.A. w organizacji,

  • ustanowienie organów spółki wymaganych przez ustawę lub umowę,

  • wniesienie wkładów (przez akcjonariuszy) na pokrycie kapitału akcyjnego w kwocie co najmniej 1 zł,

  • wpis do Krajowej Rady Sądownictwa.

Zdecydować się czy nie?

Wybierając formę działalności gospodarczej, przedsiębiorcy zwracają uwagę przede wszystkim na cechy, które wyróżniają wybraną przez nich spółkę. W przypadku P.S.A. plusów jest wiele. Pierwszy można zauważyć już na początku – jest to prosta i szybka rejestracja. Nieskomplikowany jest również wybór systemu organów oraz elastyczna struktura kapitałowa. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów bezproblemowa okaże się również jej likwidacja, która nie wymaga wielu formalności.

Załóż spółkę z naszym biurem rachunkowym

Tak jak wspomnieliśmy, P.S.A. to rozwiązanie, z którego może skorzystać każdy przedsiębiorca. Przewodnik określa jej charakter jako uniwersalny, a nie sektorowy. Doradca podatkowy w Krakowie zaznacza także, że byt prawny tej formy działalności nie jest ograniczony czasem, przedmiotem działalności, składem osobowym uczestników itd. Dedykowana jest przede wszystkim dla młodych przedsiębiorców, którym ma ułatwić wejście na rynek pracy.

Przedsiębiorco! Zastanawiasz się nad założeniem spółki? A może szukasz doradcy podatkowego, który pomoże Ci wybrać odpowiednią formę działalności gospodarczej? Wybierz nasze biuro rachunkowe. Pomożemy Ci w zakresie usług podatkowych, a także księgowości. Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów i razem wybierzcie dogodny dla Was termin spotkania.

Ciasteczka i polityka prywatności